Savez slijepih Crne Gore u ime osoba potpuno i djelimično oštećenog vida želi da informiše svoje članstvo i ukupnu javnost naše zemlje, da je novi Portal Vlade Crne Gore (www.gov.me) u cjelosti dostupan, odnosno pristupačan posjetiocima oštećenog vida.
Veoma nas raduje činjenica da su kreatori i donosioci odluka u Vladi Crne Gore, prepoznali realne potrebe svih građana i građanki, te da su se ovom prilikom vodili principima univerzalnog dizajna, odnosno pristupačnosti dokumenata i informacija koje se objavljuju na Vladinom portalu svima, pa i građanima potpuno ili djelimično oštećenog vida.
Inače, napominjemo da je Savez slijepih u proteklom periodu imao veoma konstruktivnu saradnju sa nadležnim Direktoratom Ministarstva na rješavanju tadašnjeg problema pristupačnosti sajtova državne uprave, kao i to da smo u 2020, u zajedničkoj saradnji odradili Monitoring primjene smjernica za kreiranje elektronskih dokumenata u skladu sa standardima e –pristupačnosti, čije preporuke su poslužile izradi Pravilnika o standardu pristupačnosti, ali i aktivno učestvovali u mapiranju problema, u pripremi ovog portala i njegovom testiranju. Sve navedeno je primjer jedne dobre prakse, iskustva kroz saradnju, koje je zapravo pokazalo da samo uključenost ciljnih grupa može dovesti do adekvatnih i očekivanih rezultata.
Dalje, elementi pristupačnosti ovog portala su apsolutno ispoštovani, kako za one koji imaju u potpunosti oštećen vid, tako i za osobe djelimično oštećenog vida. Opcija „PROČITAJ ME“ koristi sintezu govora koja tekst pretvara u sasvim ljudski, prirodan glas, uz pravilno izgovaranje – akcentovanje pojedinih riječi, odnosno kompletnog teksta.
Za osobe djelimično oštećenog vida, postoji mogućnost da pritiskom na određenu komandu (opciju), ponuđeni tekst uvećaju, umanje, da dobiju jači kontrast i slično. Takođe, osobe koje imaju disleksiju, mogu odabrati font slova koji je prilagođen njihovim potrebama, što znači da je Portal Vlade CG u potpunosti pristupačan svim osobama s invaliditetom, koje su u ovom segmentu apsolutno izjednačene i ravnopravne sa svim ostalim građanima i građankama u našoj zemlji.
Važnost traženja, primanja i širenja informacija ovim pozitivnim primjerom je prepoznata, a time je omogućena i puna inkluzija osoba s invaliditetom.
Na kraju, izražavamo nadu i očekivanje da će i ostali relevantni subjekti u našem društvu, slijediti ovaj, veoma pozitivan primjer i kreirati svoje politike, procedure, informacije u skladu sa pozitivno-pravnim normama i principima univerzalnog dizajna, odnosno voditi računa da isti budu lako dostupni i pristupačni svim budućim posjetiocima/korisnicima.